מחקרים

התמחות ברפואת משפחה במסלול אימון כפרי (RTT): סיכונים וחוסן

גודלה הקטנה וריחוקה של תוכניות התמחות ברפואת משפחה במסלול אימון כפרי, הופכת אותן לפגיעות למספר אתגרים בתחום הכספים, התקנות וההסמכה, המחייבים את התאמת התוכנית ומצריכים גמישות במדיניות השולטת בהן

06.11.2019, 12:11
תיבות דואר באזור כפרי ונחשל בארה"ב (צילום: אילוסטרציה)

תוכניות התמחות RTT מייצרות שיעור גבוה יותר של בוגרים הבוחרים לעבוד באיזורים כפריים מאשר תוכניות אחרות. עם זאת, RTT עומדים בפני איומים משתמשכים הנוגעים לקיומם. המחקר שנערך שם מטרה להבין את האיומים על הקיימות והחוסן של RTT המאפשרים לתוכניות אלה לשגשג.

ב-2014 ו-2015, החוקרים ערכו ראיונות חצי מובנים של 21 מנהיגי RTT המייצגים שתי תוכניות סגורות ו-22 תוכניות פעילות. נושאי הראיון כללו את יתרונות התוכנית המספקות חוסן וקיימות, את גורמי הסיכון לסגירתה או נקודות החולשה המאיימות על הקיימות ועצות לתוכניות RTT אחרות. החקרים ערכו ניתוח תוכן, תוך קידוד נושאים רלוונטים בכל נתוני הראיונות.

מתוך שלושת הנכסים, הסיכונים והייעוצים המובילים שהציעו המשיבים, עלו תשעה נושאים בסדר יורד מאלה שהכי הוזכרו לאלה שפחות: הנהגה, משאבי סגל והוראה, תמיכה בתוכנית, כספים, גיוס מתמחים, תכונות התוכנית, ייעוד התוכנית, הקשר הפוליטי והסביבתי וניסיון קליני הקשור למטופל. המרואיינים דיווחו לעתים קרובות על סיבות בעלות הרבה גורמים לסגירתה או קיימותה של RTT.

גורמים רבים זוהו, כמו למשל מרחק, אשר משפיע באופן חיובי או שלילי על חוסן התוכנית, תלוי במקום ובהקשר. החוסן תלוי במספר צורות של ההון החברתי, כולל רשתות חזקות בקרב יחידים וקהילות שונות: האוכלוסיה המקומית והמטופלים, שירותי בריאות מקומיים, סגל ההתמחות וה-RTT בכלל. גודלה הקטנה של תוכנית ה-RTT וריחוקה הופכת אותה לפגיעה למספר אתגרים בתחום הכספים, התקנות וההסמכה, המחייבים את התאמת התוכנית ומצריכים גמישות במדיניות השולטת בהן.

מקור: 

Paterson, D.G. et al, (2019) STFM DOI: 10.22454/FamMed.2019.769343

נושאים קשורים:  מחקרים,  התמחות ברפואת משפחה במסלול אימון כפרי,  חוסן,  סיכונים,  קיימות
תגובות